MMI

A dc ac inverter működése nem olyan bonyolult, mint gondolnátok

Azt gondolnátok, hogy egy olyan összetett és bonyolult rendszer, mint a napelemes rendszer a halandó ember számára már fel sem fogható, hogyan működik? Akkor most elárulom, hogy egy ilyen gépezet működésének alapelveit már az általános iskolában megtanultuk! Az pedig, hogy mindezt rendszerszinten is értelmezni tudjuk talán a középiskolás évekre tehető. Tehát mindenki, akinek volt alapvető fizikai ismeretek okító tanórája, az bizony érteni fogja a dc ac inverter működése mikéntjét.

Kezdjük is a fordítást a legelső ponton: mi az, hogy dc, ac? Azon túl, hogy a helyes sorrendben olvasva egy elég jó zenekar, valami mást is jelent. Tulajdonképpen a zenekar is innen vette a nevét, amit egy varrógépről olvastak le: AC, DC – milyen jól hangzik! De akkor mit is jelenthet mindez? A válasz nagyon egyszerű: „direkt áram”, vagyis egyenáram és „alternáló áram”, vagyis váltóáram. Tehát magyarra fordítva ez egy egyenáram – váltóáram irányító gépezet. Jön a következő teljesen logikus kérdés, hogy miért van szükség rá, miért is indokolt egy napelemes rendszerben a dc ac inverter működése? A napelemrendszer.info oldalon található minden információ ezzel kapcsolatosan, mert az egy olyan napelemes oldal, ahol elmagyaráznak mindent, ami egy ilyen gépezet működésével kapcsolatos.

Térjünk is vissza a dc ac inverter működésére. Szóval, azért van szükség erre berendezésre, mert a hálózat, amit nap, mint nap használunk az otthonunkban egy váltóáramú hálózat, 230 V feszültséggel és 50 Hz-es frekvenciával működik, amivel a mi életünk is működik. Ezzel szemben a napelemből kapható energia egyenáramú. Ennek a miértje is egy nagyon érdekes művelet. A Napból érkező elektromágneses sugárzás beesik a megfelelő szögben az általában a tetőn található napelem panelekbe. Ezek a panelek jellemzően szilícium egykristályból állnak, amely félvezetőre piezoelektromos tulajdonság is jellemző. Jaj, már megint egy új fogalom! Sebaj, ha enélkül szeretnétek végig vergődni a témán a napelemrendszer.info oldalon megtehetitek, mert ott kényesen ügyeltek arra, hogy mindent a legközérthetőbb formában írjanak le. A piezoelektromos tulajdonságnak köszönhetően a szilícium egykristályban lévő részecskék a beeső elektromágneses sugárzásnak köszönhetően mozgásba jönnek, amely mozgási energiából elektromos egyenáram keletkezik. Ezt jelen formájában még nem tudjuk otthon felhasználni, hiszen ahogy azt említettem, az emberiség a váltóáram mellett tette le a voksát, ami az otthonokat illeti Magyarországon. Így aztán itt jön képbe az egyenáram – váltóáram irányító dc ac inverter működése, amely képes ezt az egyenáramot a hálózatunkban használatos feszültségű és frekvenciájú váltóárammá alakítani.

Ahogy azt a napelemrendszer.info oldalon is elmondják, bőven vannak még olyan hiányosságok, amelyek fejlesztésével sokkal hatékonyabbá válhat ez az egész rendszer. Például, hogy a napelem panelek milyen hatékonysággal képesek a beeső sugarakat energiává alakítani. Ebben még bőven van luft, így ez a technológia is hordoz még magában fejlesztési lehetőségeket. Az biztos, hogyha szeretnétek még ennél is részletesebben informálódni a rendszer működéséről, akkor a napelemrendszer.info-t keressétek fel. A dc ac inverter működése mellett minden további napelemes részegység működéséről is olvashattok a weben, amellett, hogy közben egyébként lehet kérni további segítséget is egy esetleges napelemes telepítés esetén, az említett oldalon.